Wycieczki Gracjana

Zakopane

Witam na kolejnej podstronie, opisującej moją podróż do Zakopanego. Zwiedziłem m.in. Gubałówkę, Krupówki, Morskie Oko i Dolinę Kościelińską. Zapraszam do czytania! :-)

Nie będę się rozpisywał o samym Zakopanym, bo myślę że to zbyt wielkie miasto do opisywania wszystkiego, poza tym i tak nie zwiedziłem całego miasta. Opiszę dokładniej miejsca, w których byłem.

Gubałówka to podłużne wzniesienie na Paśmie Gubałowskim. Ma ono wysokość ok. 1120 m. Wznosi się w północno-zachodniej cześci Zakopanego. Na wzgórze prowadzi kolejka linowo-terenowa z Zakopanego o długości 1298m. Z góry widać piękną panoramę Tatr i Zakopanego, a także Pienin i Beskidu Żywieckiego. Z wzgórza prowadzi Szlak Papieski z którego końca można zjechać do Kościeliska. Na górze znajdują się między innymi: ośrodek narciarski Gubałówka, z trasami na Polanie Gubałówka, rynną snowboardową i snowparkiem, liczne, czynne zimą, narciarskie wyciągi orczykowe prywatnych właścicieli, zjeżdżalnia grawitacyjna i przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m.

Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum miasta. Zaczynają się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Jest to centrum turystyczne Zakopanego. Znajduje się na niej wiele stoisk z pamiątkami i sklepów, a także restauracji i hoteli, dzięki czemu jest to miejsce naprawde przyjazne dla turystów. Można tam kupić także lokalne wyroby jak np. oscypki albo kapcie. To tutaj często odbywają się imprezy na otwartym powierzu.

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Co ciekawe, woda ma barwę lekko zieloną, choć z daleszej odległości widać dosyć intensywny niebieski. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną, zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Jezioro to ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Owalny kształt jeziora zaburzają nieco stożki usypiskowe u wylotu większych żlebów: Marchwicznego, Żabiego (Biały Piarżek), a zwłaszcza Szerokiego Żlebu (Mały Piarżek, zwany częściej Półwyspem Miłości). W otoczeniu jeziora znajduje się jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Samo jezioro otoczone jest w większości wzniesieniami.

Dolina Kościeliska to dolina walna, tj. sięgająca od podnóża Tatr do głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Jest prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca. Znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię ok. 35 km². Ma liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa i Dolina Pyszniańska (Pyszna). W kształtowaniu doliny główny udział miał płynący jej dnem Kościeliski Potok oraz płynące szczelinami we wnętrzu skał wody podziemne. Efektem ich działalności są skały o fantastycznych kształtach, strome ściany i liczne jaskinie, a także rozległe rozszerzenia, jak Stara Polana, Polana Pisana, Stare Kościeliska, Wyżnia Kira Miętusia. Dolinę charakteryzuje bogata flora. Między innymi stwierdzono występowanie rzadkich w polskich Karpatach roślin. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie). W sezonie turystycznym ruch jest olbrzymi – jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Tatrach. Dolina leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z doliny wychodzi wiele szlaków turystycznych.